Sklep Telekarma.pl

wtorek, 11 czerwca 2013

Prawidłowe żywienie koszatniczki

Prawidłowe żywienie koszatniczki
Te urocze stworzonka wymagają bardzo specyficznej diety. Najważniejsze na co musimy zwrócić uwagę to, by pokarm dla koszatniczek nie był zbyt kaloryczny i zawierał bardzo mało węglowodanów. Ma to znaczenie, ponieważ koszatniczki mają skłonność do cukrzycy.

Siano i zioła dla koszatniczek


W naturze podstawę diety koszatniczek stanowią różnego rodzaju trawy, zioła, liście, kora drzew. Produkty te powinny być głównym składnikiem pożywienia naszych domowych pupili.

Najbardziej istotne jest podawanie różnorakich ziół. W lecie można je zbierać samemu i suszyć, by zrobić zapas na okres zimowy. Opiekunowie koszatniczek, którzy albo na ziołach się nie znają, albo nie mają czasu na ich zbieranie, mogą kupić gotowe mieszanki w sklepie zoologicznym.

Ważnym składnikiem diety jest również siano, do którego nasze gryzonie powinny mieć stały dostęp. Musi być dobrze wysuszone i niespleśniałe. Również wspomniane wyżej zioła najlepiej podawać po uprzednim wysuszeniu.

Kora drzew dla koszatniczek


Kora drzew, podobnie jak trawy i zioła, stanowi główny składnik diety koszatniczek. Najlepiej serwować je pod postacią nieokorowanych gałązek. Wczesną wiosną, warto podawać młode pędy, które będą chętnie zjadane.

Koszatniczkom podajemy gałązki z drzew liściastych, najlepiej drzew owocowych. Absolutnie nie należy serwować gałęzi drzew i krzewów iglastych, ze względu na zawartość żywicy.
Zboża dla koszatniczek
Ziarno zbóż jest bardzo pożywne. Niestety należy raczej do kalorycznych pokarmów. Z tego powodu nie podajemy dużych ilości ziarna naszym pupilom. Powinno być raczej dodatkiem do diety niż jej podstawą. Naszym koszatniczkom podajemy owiec (również płatki owsiane), pszenicę, żyto.

Warzywa i owoce dla koszatniczek


Warzywa i owoce to raczej miłe urozmaicenie pokarmu koszatniczek. Najważniejsze, by wybierać te o niskiej zawartości cukru, szczególnie dotyczy to owoców. Z warzyw podajemy marchewkę, pietruszkę, kalafior, brokuły (bardzo zdrowe), seler naciowy, brukselkę, sałatę (nie pryskaną) i pomidora. Z owoców możemy w ogóle zrezygnować, ewentualnie od czasu do czasu dać kawałek jabłka czy gruszki.

Gotowe pokarmy dla koszatniczek


Oferta gotowych pokarmów dla koszatniczek jest w miarę szeroka. Nie wszystkie są jednak tak samo dobre dla naszych pupili. Przed zakupem dobrze jest przeczytać skład karmy. Najlepsze są te, które zawierają dużo ziół, a nie samo ziarno.


Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz