środa, 6 listopada 2013

Filtry do akwarium

Filtry do akwarium
Dobry, czyli wydajny filtr to podstawowe wyposażenie akwarium. Bez niego utrzymanie wody w idealnej czystości jest praktycznie niemożliwe. Nawet w najlepiej urządzonym zbiorniku, w którym jest dużo roślin i mało ryb, z czasem gromadzą się produkty przemiany materii i inne zanieczyszczenia.

Gdybyśmy chcieli utrzymać akwarium bez filtra, musielibyśmy bardzo często wymieniać wodę. Byłoby to nie tylko uciążliwe, ale również zaburzało normalne życie mieszkańców akwarium. Na szczęście mamy filtry, dzięki którym możemy ograniczyć częstotliwość podmian wody.

Na rynku zoologicznym dostępnych jest kilka rodzai filtrów do akwarium. Najbardziej popularnymi z nich są trzy typy: filtry kubełkowe, filtry kaskadowe oraz filtry gąbkowe.

Filtry gąbkowe do akwarium


Najchętniej kupowane są filtry gąbkowe. Wynika to jednak z faktu, że są tańsze od innych typów, a nie z ich wydajności, która nie jest zbyt duża. Filtry tego typu mają bardzo prostą budowę. Składają się z turbiny wymuszającej przepływ wody i gąbki. W niektórych modelach jest jeszcze osłona z tworzywa wokół gąbki. Filtry te montuje się wewnątrz zbiornika, więc zajmują miejsce i psują trochę wygląd akwarium.

Jak łatwo się więc domyśleć jedynym materiałem filtracyjnym jest tu gąbka. Wyłapuje ona z wody przede wszystkim cząstki fizyczne – pyły i inne tego typu zanieczyszczenia. Na powierzchni i wewnątrz gąbki osiadają co prawda bakterie nitryfikacyjne, więc do pewnego stopnia zachodzi również filtracja biologiczna, ale nie można powiedzieć, że jest ona najbardziej wydajna na świecie. O zastosowaniu innego rodzaju wkładów filtracyjnych w filtrze gąbkowym możemy tylko pomarzyć.

Mimo swoich wad, filtry te spełniają swoją rolę i w przypadku niezbyt dużych akwarium mogą wystarczyć.

Filtry kaskadowe do akwarium


Filtry kaskadowe mają postać pojemnika z wkładami filtracyjnymi i turbiną, który zawieszamy na ścianie akwarium, po zewnętrznej stronie. Do wnętrza zbiornika wchodzi tylko rurka zasysająca wodę do filtra, a zatem takie filtry nie zajmują miejsca w akwarium i nie psują jego wyglądu.

Największą zaletą tych filtrów jest możliwość zastosowania kilku rodzajów wkładów filtracyjnych: mechanicznych, biologicznych i chemicznych. Dzięki temu wydajność filtracji wzrasta, czyli woda jest lepiej czyszczona. Zdecydowanie więc filtry kaskadowe są lepsze od filtrów gąbkowych.

Filtry kubełkowe do akwarium


Filtry kubełkowe są najbardziej wydajne ze wszystkich tutaj wymienionych. A to dzięki temu, że można w nich zastosować bardzo różnorodny materiał filtracyjny: kilka wkładów mechanicznych, grubą warstwę substratu biologicznego, wkłady chemiczne. Woda jest zatem bardzo gruntownie oczyszczana. Dodatkową zaletą jest to, że filtry tego typu nie szpecą wystroju akwarium, ponieważ znajdują się poza zbiornikiem.

Filtry kubełkowe mają jednak swoje wady. Potrzebna jest nam szafka, w której sporych rozmiarów, bądź co bądź, kubełek schowamy. No i trochę one kosztują. Mimo to, jeśli posiadamy duże akwarium, taki rodzaj filtru jest praktyce niezastąpiony.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz