Robaki są bardzo rozpowszechnionymi pasożytami kotów. Większość naszych pupili prędzej czy później się nimi zaraża. Zagrożone są nawet zwierzaki nie wychodzące na dwór, choć oczywiście w mniejszym stopniu niż ich wychodzący kuzyni, ponieważ łatwo pasożyty zawlec do domu. Zarobaczenie odbija się niekorzystnie na zdrowiu kotów: pasożyty zatruwają toksynami, obniżają zdolność organizmu do wytwarzania odporności poszczepiennej, hamują wzrost u kociąt itd.
Jakie robaki miewają koty?
Gatunków pasożytniczych robaków jest sporo, u kotów jednak najczęściej mamy do czynienia z tasiemcami, które zaliczamy do robaków płaskich oraz z glistami, należącymi do robaków obłych.
Do zakażenia się nimi dochodzi drogą pokarmową, czyli po zjedzeniu jaj lub form inwazyjnych tych pasożytów. Nawet najmłodsze kocięta nie są bezpieczne – larwy glist przenikają bowiem do gruczołów mlecznych karmiących kotek, a z nich do mleka, które piją maluchy.
Jakie są symptomy zarobaczenia u kota?
O tym, że nasz pupil jest zarobaczony jednoznacznie świadczy tylko obecność pasożytów w kale, na sierści wokół odbytu lub w wymiocinach. Przy inwazji glist wygląda to tak, jakby kot najadł się makaronu, który następnie zwymiotował lub wydalił z kałem. O zarażaniu się tasiemcem świadczą natomiast małe białe grudki przypominające ziarenka ryżu – to dojrzałe człony pasożyta, wypełnione jajami.
Wszystkie pozostałe symptomy robaczyc są niespecyficzne i występują przy wielu innych chorobach. Jeśli wiec zauważymy je u naszego zwierzaka, lepiej zabierzmy go do lekarza weterynarii. Do wspomnianych objawów należą między innymi: złe samopoczucie, apatia, utrata masy ciała, zwiększony lub zmniejszony apetyt, wymioty, biegunki lub trudności w oddawaniu kału, krew w kale, matowa i zwichrzona sierść, wzdęty brzuch, kaszel, trudności w oddychaniu, nieprawidłowy rozwój kociąt, a nawet trudności w poruszaniu czy drgawki.
Jak pozbyć się robaków u kota?
Zarobaczonym kotów należy podać odpowiedni środek, który można nabyć u lekarza weterynarii. Możemy to zrobić samemu, ale musimy wcześniej dokładnie zapoznać się z dawkowaniem. Preparaty odrobaczające dostępne są w postaci tabletek, past (podawanych doustnie) lub kropli na skórę. Nie powinno się jednak czekać, aż pojawią się objawy zarobaczenia, tylko odrobaczać pupila regularnie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz