Czy zauważyliście kiedyś, że Wasz pies podczas snu rusza łapami, macha ogonem a jego oczy poruszają się pod zamkniętymi powiekami? Najprawdopodobniej byliście świadkami wchodzenia przez psa w fazę REM.
Patrząc na mojego czworonoga, suczkę rasy Appenzeller o imieniu Tori, zastanawiam się, jak wiele rozumie i pamięta. Czy przed zaśnięciem zastanawia się nad tym, co działo się w ciągu dnia? Czy zapadając w głęboki sen, śni? Co dzieje się w jej głowie podczas odpoczynku?
Faza REM (Rapid Eye Movement), czyli faza szybkiego ruchu gałek ocznych
- Jak stwierdzić, że pies jest w fazie REM? Wystarczy spojrzeć na jego zachowanie podczas snu – poruszające się gałki oczne, mimowolne ruchy mięśni, płytki oddech, mlaskanie, machanie ogonem, piszczenie i warczenie. Bardzo ważne jest, by nie wybudzać czworonoga z tej fazy, ponieważ pozwala mu ona na regenerację organizmu oraz wartościowy odpoczynek.
- W trakcie fazy REM wszelkie bodźce zewnętrzne są ignorowane przez psa.
- Pies może wejść w tę fazę, gdy rozluźniony rozciągnie się na boku – czworonóg odpręża się i jego organizm jest gotowy do regeneracji.
- Faza REM występuje kilkukrotnie podczas snu i każda z nich jest bardzo ważna dla jakości odpoczynku psa.
Skąd wiadomo, że psy śnią
Naukowcy postanowili zbadać, co tak naprawdę dzieje się w mózgu psa, gdy zapada w głęboki sen. Postanowili operacyjnie usunąć tzw. most – strukturę łączącą różne części mózgu – który powstrzymuje zwierzęta od poruszania się podczas fazy REM. Po tym zabiegu rozpoczęli drugi etap eksperymentu – wprowadzili czworonogi w fazę szybkiego ruchu gałek ocznych. Psy zaczęły biegać, skakać, szczekać, machać łapami itp. Zachowywały się tak, jak podczas zabaw w ciągu dnia. Obraz fal mózgowych wskazywał jednak na, że są one w fazie REM.
Ciekawostki o psim śnie
- Psy ras małych śnią więcej niż te ras dużych – np. Jorki miewają sny co 10 minut, a Berneńskie Psy Pasterskie co 90 minut.
- Udowodniono również, że szczeniaki śnią o wiele częściej niż dorosłe osobniki. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że szczeniaczki codziennie uczą się nowych rzeczy - spotykają nieznane im dotąd osoby i zwierzęta, poznają otoczenie. Ich dni są pełne wrażeń, przez co potrzebują więcej czasu na przyswojenie nowych informacji. Psy dorosłe nie doświadczają już tak wielu nowych i zaskakujących emocji, dlatego nie mają potrzeby zapamiętywania i oswajania się z tym, co spotkało je danego dnia.
Tekst: Małgorzata Filipczyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz