Starsze koty wymagają innej opieki niż kocięta. Jeśli chcemy, by żyły długo i nie cierpiały na różne schorzenia związane z ich wiekiem, musimy zapewnić im spokój i dużo ciepła.
Czy mój kot jest już stary?
Koty w wieku 7-8 lat wchodzą w wiek seniora. Nie wiadomo jednak, kiedy następuje moment, w którym nasz kotek zmienia się w staruszka. Należy go bacznie obserwować, ponieważ zmiany zachodzące w organizmie kota odbijają się na jego zachowaniu. Można wtedy zauważyć:
- trudności z poruszaniem się, m.in. wskakiwaniem na kanapę, blat, łóżko itp.,
- wypadanie i matowienie sierści,
- zaparcia bądź biegunka, wymioty, problemy z utrzymywaniem moczu,
- notoryczne zmęczenie, dyszenie, szybkie wyczerpanie organizmu,
- spadek aktywności fizycznej, czyli całodzienne leżenie w jednym miejscu, brak zainteresowania zabawą itp.,
- wahania pragnienia i łaknienia,
- częste wylizywanie futerka, w szczególności stawów oraz boków podbrzusza,
- przyrost lub spadek masy mięśniowej, otyłość lub wychudzenie,
- brzydki zapach z pyska,
- zmiana nawyków.
Na jakie choroby narażony jest koci senior?
Starsze koty są cierpią na przeróżne schorzenia. Większość z nich jest wynikiem siedzącego trybu życia, otyłości i po prostu starzeniem się organizmu. Oto większość z nich:
- choroby serca, głównie kardiomiopatia,
- cukrzyca,
- zapalenie stawów,
- przewlekła niewydolność nerek,
- choroby zębów,
- nowotwory.
Co zrobić, by wspomóc organizm kociego seniora?
Ważne jest, by wspomóc swojego czworonożnego seniora. Pierwszym krokiem jest zmiana diety. Należy uzbroić się w karmę o mniejszej zawartości białka, a bogatą w kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, witaminy E i C, L-Karnitynę, beta-karoten oraz selen. Ważne jest również to, by regularnie prowadzić kota na badania okresowe. Dzięki temu weterynarz będzie wstanie wykryć nawet chorobę w początkowym stanie rozwoju.
Pamiętajcie, by regularnie szczotkować kota. Dzięki temu zapewnicie mu masaż całego ciała, który poprawi krążenie krwi. Raz na jakiś czas, sprawdzajcie stan uzębienia pupila. Starajcie się również zapewnić mu ruch. Starsze koty nie są już tak chętne do zabawy, ale starajcie się zachęcić go do np. wyjścia na ogródek, chodzenia za kocimiętką czy zabawką wypełnioną smakołykami.
Starszy kot potrzebuje spokoju i miłości. Postarajcie się więc, by chronić pupila przed stresem. Ograniczcie ilość bodźców dochodzących z zewnątrz. Ale pamiętajcie o częstym głaskaniu i przytulaniu, bo kot senior potrzebuje ciepła i opieki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz