Koci trądzik jest tak samo uciążliwy jak ten, który pojawia się u ludzi. Na ciele pupila ukazują się krostki, często swędzące, zaczerwienienia, łyse placki, strupy i wiele innych. Takie objawy mogą być również wynikiem poważniejszej choroby.
Trądzik u kota może pojawiać się w wyniku innych chorób skóry. Często jednak okazuje się, iż wysypka u pupila jest następstwem defektu kosmetycznego, przerostu gruczołów łojowych i zaburzenia keratynizacji mieszków włosowych.
Dlaczego kot choruje na trądzik?
Przyczyną trądziku u kota w wielu przypadkach jest to, że czworonóg cierpi na poważną chorobę skóry. Może to być m.in.:
- grzybica skóry,
- atopowe zapalenie skóry,
- zakażenie wirusowe,
- demodekoza.
Oprócz chorób skóry, przyczyną krost u pupila może być stres, spadek odporności, uczulenie na żywność lub inne czynniki zewnętrzne.
Objawy kociego trądziku
Koci trądzik pojawia się głównie na brodzie, obu wargach pupila oraz innych miejscach na twarzy. Charakteryzuje się:
- krostkami,
- zaczerwienieniem,
- obrzękiem,
- świądem (w przypadku reakcji na zapalenie oraz wtórną infekcję),
- bliznami,
- wyłysieniami,
- czarnymi, nieswędzącymi zaskórnikami,
- zapaleniem mieszka,
- pogrubieniem skóry.
Leczenie kociego trądziku
Pierwszym punktem w rozpoczęciu leczenia trądziku, jest poznanie jego przyczyny. W tym celu weterynarz wykonuje badanie dermatologiczne, mikroskopowe, HP oraz rozmawia z właścicielem o jego spostrzeżeniach.
Jeśli okażę się, że trądzik u kota jest jedynie wysypem krostek, nie trzeba leczyć go antybiotykami. Wystarczy leczenie miejscowe, czyli:
- wygolenie sierści w miejscu, gdzie występuje ognisko krostek,
- smarowanie danego miejsca kremem lub maścią,
- nakładanie miejscowych środków przeciwbakteryjnych,
- przemywanie chorego miejsca,
- mycie kota odpowiednim żelem lub szamponem.
Jeśli jednak trądzik jest przyczyną jakiejś choroby, weterynarz przepisze pupilowi odpowiednie antybiotyki i ustali strategię leczenia.
Bardzo ważne jest, by uważnie obserwować rozwój choroby kota. Jeśli wysypka się rozprzestrzenia, należy jak najszybciej zabrać pupila do weterynarza. Może się bowiem okazać, iż miejscowe leczenie to za mało i kot musi jednak przyjmować leki doustne. Nie wolno na własną rękę dobierać kotu maści lub kremu przeciw wysypce, ponieważ może ona jedynie pogorszyć stan skóry czworonoga i doprowadzić do poważnych infekcji.
Zdjęcie: Fotolia.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz