Rodzaje trymerów dla psów
Typ i rozmiar noża trymerskiego dobieramy w zależności od rodzaju sierści psa. W sklepach zoologicznych znajdziemy różne trymery, niektóre zaprojektowane nawet z myślą o konkretnej rasie psa. Najważniejsze, aby otrze noża było wykonane z wysokiej jakości stali, należy również zwrócić uwagę czy jego zęby nie są zbyt tępe albo zbyt ostre. Jeśli trymer jest za ostry może obcinać włosy w połowie zamiast wyrywać je z wraz z cebulkami. Trymery o gęsto rozstawionych zębach idealnie nadają się do usuwania podszerstka oraz włosów cienkich, ale gęstych. Natomiast te o rzadziej rozstawionych ząbkach przeznaczone są do usuwania grubego włosa okrywowego.
Trymery tradycyjne
Jest to najbardziej podstawowy typ trymera, wyglądem przypomina nóż, ponieważ uchwyt jest przedłużeniem ostrza. Uchwyt może być drewniany, plastikowy lub metalowy. Natomiast same trymery różnią się między sobą szerokością rozstawienia zębów, ich grubością i długością. Niestety jeden trymer nie wystarczy, każdy właściciel psa szorstkowłosego powinien mieć w zanadrzu przynajmniej dwa, różne trymery. Sierść nie jest taka sama na całym ciele psa. Niektóre, bardziej delikatne miejsca, na przykład głowa czy łapy, wymagają większej precyzji i lepiej sprawdzi się mniejszy, delikatny trymer. Natomiast do włosów na grzbiecie i bokach psa przeznaczony jest grubszy i mocniejszy nożyk.
Trymery hakowe
Inaczej zwane poprzecznymi, a wyglądem trochę przypominające grabie. Tego rodzaju trymery są bardzo proste w użyciu i z pewnością każdy, nawet niedoświadczony opiekun sobie z nimi poradzi. Po nabraniu wprawy, posługiwanie się tym narzędziem będzie łatwe i szybkie. Niestety trymer hakowy nie zastąpi całkiem tradycyjnego, ponieważ usuwa głównie podszerstek. Są mniej precyzyjne i nie nadadzą się zupełnie dla psa, któremu usuwa się jedynie włos okrywowy.
Trymery hakowe również dobiera się pod względem grubości i gęstości okrywy włosowej pupila. Rozróżnia się je między innymi na podstawie szerokości pomiędzy nożykami.
Kamień trymerski
Ciekawym narzędziem jest również specjalny kamień do trymowania, przypominający nieco pumeks. Jego zaletą jest niezwykła precyzja, co więcej usuwa nie tylko włos, ale także martwy naskórek, a nawet brud. Niestety pozbywanie się martwych włosów przy pomocy takiego kamienia zajmuje dużo więcej czasu. Kolor kamienia dobiera się zależnie od maści psa. Do wyboru są czarne, brązowe i białe.
Dlaczego trymowanie jest ważne?
Zabieg trymowania psa jest trudny i pracochłonny, a od opiekuna wymaga wprawy i cierpliwości. Spełnia on jednak wiele funkcji i nie wolno go lekceważyć. Regularnie trymowanie stymuluje wzrost nowych, zdrowych włosów oraz zapobiega powstawaniu strąków i kołtunów. Dzięki temu sierść psa wygląda na zdrową i zadbaną. Poprawia się również kolor sierści, staje się on bardziej intensywny i nasycony. Trymowanie jest dobre także dla skóry psa, taki regularny masaż zapobiega, na przykład powstawaniu zaskórników.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz