Chcesz wybrać dobry szampon dla psa? Przeczytaj etykietę!
Szampony dla psów, podobnie zresztą jak i te, których na co dzień sami używamy, wcale nie muszą być wybuchową mieszanką chemiczną. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na to, co zaoferować może nam sama natura. Niektóre szkodliwe dodatki można zauważyć już gołym okiem. Nasz niepokój powinny wzbudzić więc wszystkie płyny o syntetycznym, niemal fluorescencyjnym kolorze. Sztuczne środki barwiące z pewnością nie ulepszają kosmetyku. Dodatkowo, to właśnie one, często sprzyjają rozwojowi nowotworów i innych chorób. Kolejną zbędną atrakcją w szamponie dla psa jest sztuczny zapach. Powodować może alergie, bóle głowy, a nawet mdłości. Szkodliwe są również parabeny, oleje mineralne powstające na skutek przeróbki ropy naftowej, chlorek benzalkoniowy czy laurylosiarczan sodu. W skrócie: im bardziej naturalny skład, tym lepiej!
Zapachowy szampon dla psiaka
Czasem zdarzają się sytuacje, w których dobrze jest sięgnąć po psi szampon o wyrazistym zapachu. Niektóre domowe czworonogi zawzięcie szukają okazji ku temu, by podczas spaceru niepostrzeżenie wytarzać się w rozmaitych „wonnych” specyfikach. Z amatorem takich rozrywek bezzapachowy szampon może nie dać sobie rady. Zdecydowanie lepiej jest wówczas wybrać preparat o wyrazistej woni – taki, który nie tylko zamaskuje, ale i na dobre usunie drażniący nasze nozdrza fetor. Z pomocą przyjdą nam szampony wzbogacone o naturalne olejki eteryczne.
Szampon dla białego czworonoga
Jeśli naszym domowym pupilem jest biały owczarek szwajcarski, dog argentyński, bądź jakikolwiek inny psiak posiadający futro w śnieżnobiałym odcieniu, warto wówczas wybrać szampon stworzony z myślą o takich właśnie zwierzakach. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki na naszym bielusieńkim czworonogu pozostawić mogą żółte przebarwienia. Tylko dobry preparat zminimalizuje żółknięcie, blaknięcie oraz nada sierści zdrowy i naturalny połysk.
Szampony przeciw pchłom i kleszczom
Niektóre z dostępnych na rynku psich szamponów wzbogacone są o substancje chroniące nasze czworonogi przed inwazją pcheł i kleszczy. Tak naprawdę, preparaty te są w stanie uporać się tylko z dorosłymi pasożytami, które zagnieździły się już w futrze zwierzaka. Dlatego też, szampon z całą pewnością nie może więc być jedynym stosowanym środkiem ochronnym. Wraz z przeciwpchelną obrożą, sprayem bądź kroplami stanowić będzie on jednak idealny duet.
Pielęgnacja sierści szczeniaka
Skóra, sierść, a także oczy małych psiaków są szczególnie delikatne, a przez to narażone na podrażnienia. W przypadku szczeniąt dobrze jest więc postawić na formuły specjalnie dedykowane psim juniorom. Skład takich szamponów często dobrany jest tak, aby działać łagodząco i przeciwzapalnie. Funkcje tę doskonale spełnić potrafi alantoina. W roli naturalnego środka natłuszczającego dobrze sprawdza się zaś olej rycynowy.
Dobierz odpowiedni szampon dla swego zwierzaka
Z wyborem szamponu dla psów jest trochę tak, jak z wyborem szamponu dla ludzi. To, co służy jednemu, innemu wcale nie musi wyjść na zdrowie. Dla psów z szybko przetłuszczającą się sierścią dobre będą preparaty, które sprawnie usuną nadmiar sebum. Zupełnie innej pielęgnacji wymagać będą zwierzaki o przesuszonym futrze i podrażnionej skórze. W tym przypadku niezbędny okaże się taki środek, który zachowując naturalny łój, jednocześnie nawilży oraz ukoi naskórek. Aloes, płatki owsiane i witamina E wspaniale poradzą sobie z takim wyzwaniem.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz