W króliczej klatce nigdy nie może zabraknąć świeżego siana!
Króliki to zdeklarowani weganie lubujący się w trawie i wszelkich zielonych roślinach liściastych. Mając na uwadze ów fakt, menu domowych uszaków skomponować powinniśmy tak, by podstawą jego stało się siano. Ten podstawowy pokarm dla królika zawiera witaminę A i D, wapń, białko i inne składniki odżywcze. Jeśli zaopatrzyć chcemy naszego malucha we wszystko to, czego mu potrzeba, sięgnijmy po jak najbardziej urozmaiconą mieszankę. W skład króliczego sianka wchodzić może żyto, pszenica, tymotka łąkowa, owies, trawa ogrodowa czy stokłosa. Rośliną, na którą powinniśmy uważać, jest lucerna. Ta zawiera dużą ilość cukru i białka, co w przypadku dorosłych królików łatwo doprowadzić może do otyłości. Specjał ten zdecydowanie bardziej nadaje się więc dla króliczych maluchów i zwierzaków cierpiących na niedowagę. W lucernie znajduje się też całkiem sporo wapnia, unikać powinniśmy jej również wówczas, gdy królik ma problemy z jego przyswajaniem.
Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze króliczego siana, jest jego jakość i świeżość. Sianko powinno mieć odpowiedni kolor i zapach, nie powinno z kolei być w nim zbyt dużej ilości kurzu. Dla królika nadaje się tylko takie siano, które zostało odpowiednio wysuszone i zbyt długo nie zalegało w króliczej klatce. Nie możemy dopuścić do tego, by przysmak ów wilgotniał i porastał pleśnią.
↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓
Czy królika można karmić świeżą trawą?
Oczywiście, jeśli tylko mamy taką możliwość, serwujmy maluchowi również świeżą trawę. Tę spokojnie zbierać możemy w przydomowym ogrodzie bądź samodzielnie hodować na tacce w mieszkaniu. Jeśli trawę pozyskać chcemy z własnej działki, sięgnijmy po nożyczki. Źdźbła trawy koszonej przez kosiarkę są miażdżone, co bardzo przyspiesza proces ich fermentacji.
Warzywa, owoce i zioła – zdrowy pokarm dla królika
Dobrym uzupełnieniem króliczej diety są warzywa liściaste. Bez oporów do klatki trafiać może sałata i cykoria, rukiew wodna, koper czy zielona część pietruszki. Dobrym przysmakiem jest też nać marchwi, zawiera ona jednak sporą ilość wapnia, więc nie serwujmy jej zbyt często. Uważajmy też na szpinak, jarmuż i buraki liściaste bogate w pokaźną dawkę szczawianów. Warzywa korzeniowe nie powinny stanowić więcej niż 15% diety zwierzaka. W niewielkich ilościach do jego pyszczka trafiać może więc marchewka, seler, brokuł, papryka, brukselka czy kabaczek.
Owoce dla królików są smakowitym przysmakiem, zawierają one jednak sporą ilość cukrów, więc w diecie ilość ich nie powinna przekraczać 10%. Uszakowi do gustu z pewnością przypadną gruszki, brzoskwinie, morele, banany, ananasy, maliny, truskawki czy jabłka – te jednak serwujmy bez pestek. Jeśli owoce pochodzą z naszej własnej działki bądź z ekologicznego gospodarstwa nie obierajmy ich ze skórek, gdyż to właśnie w nich tkwi najwięcej substancji odżywczych. Te niewiadomego pochodzenia powinniśmy dokładnie umyć i obrać. Ponadto pamiętajmy też o tym, że również jadalne kwiaty, zioła i kora drzew to dobry pokarm dla królika. Specjały te bez problemu odnajdziemy w sklepie zoologicznym np. telekarma.pl »
↓ POKARM DLA KRÓLIKA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz