Czym tak właściwie jest HMB?
Pod tajemniczo brzmiącym hasłem HMB kryje się kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy, będący pochodną egzogennego aminokwasu – leucyny. HMB w niewielkich ilościach w sposób naturalny produkowany jest w organizmie. Suplementacja nim z pewnością nie jest więc potrzebna, jeśli w domu zamiast psiego olimpijczyka mamy zagorzałego kanapowca. Swego czasu HMB przypisywano szereg różnorakich właściwości. Dziś środek ten jest już gruntownie przebadany. I choć nie spełnia on wszystkich pokładanych w nim nadziei, w pewnym zakresie bardzo dobrze wspomaga organizm wyczynowców.
Kiedy warto sięgnąć po HMB dla psa?
Badania naukowe potwierdzają, że preparaty z HMB chronią tkankę mięśniową podczas intensywnego treningu i w sposób korzystny wpływa na przystosowanie organizmu do wzmożonej aktywności fizycznej. Większe dawki HMB, możliwe do uzyskania dzięki suplementacji, zmniejszają ilość wydzielającej się podczas wysiłku, niszczącej białka ubikwityny. W ten sposób HMB bezpośrednio przyczynia się więc do ograniczenia ilości uszkodzonych mięśniowych komórek. To zaś sprawia, że organizm znacznie szybciej i efektywniej się regeneruje. Suplementację HMB w dietę zwierzaka warto więc wdrożyć wówczas, gdy w planach mamy intensywne treningi. Środek ten szczególnie skuteczny okaże się w przypadku psiaków niezaprawionych w bojach, dopiero rozpoczynających swą przygodę ze sportem.
O czym jeszcze warto pamiętać, rozpoczynając treningi z psem?
Nagły wzmożony wysiłek dla psa może być prawdziwie niebezpieczny. Zadbajmy więc o to, by przed rozpoczęciem takiej zaprawy zwierzaka zbadał weterynarz. Również w kwestii przyjmowania preparatów zawierających HMB oraz wszelkich innych suplementów u specjalisty warto zaczerpnąć porady. W porozumieniu z nim ustalać powinniśmy m.in. wielkość serwowanych psiakowi dawek.
HMB pomoże naszemu pupilowi po treningu odzyskać siły, nie znaczy to jednak, że psiaka forsować możemy ponad miarę. Wdrażanie się w jakąkolwiek wzmożoną aktywność rozpoczynać musimy pomału. Zapomnijmy więc o tym, by nieprzyzwyczajonego do wysiłku pupila zabierać na przygotowujące do maratonu biegi. Dbając o właściwe odżywienie, na uwadze miejmy zaś nie tylko suplementy, ale i zmianę diety. Stosowaną dotychczas karmę warto więc zamienić na taką, która dedykowana jest psom aktywnym.
HMB – wsparcie dla psich seniorów
Jak okazuje się, to, co dobrze służy sportowcom, całkiem nieźle sprawdzić może się też w przypadku psich seniorów. Starości nieuchronnie towarzyszy utrata fizycznej sprawności, bóle stawów i stopniowy zanik mięśni. Zwierzaki na skutek tych dolegliwości nie tylko tracą swój dawny wigor, ale i cierpią na problemy związane z poruszaniem. HMB pomaga czworonogom borykającym się z chorobami mięśni. Udowodniono też, że zwiększa on sprężystość i wytrzymałość kości oraz poprawia odporność organizmu. Wsparcie takie z całą pewnością przyda się psim seniorom.
↓ PREPARATY Z HMB DLA PSA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz