Wiek kota, a ilość zębów
Jedną z najpewniejszych metod określania wieku zwierząt jest ocena stanu ich uzębienia. Chcąc dowiedzieć się ile lat ma nasz pupil, powinniśmy ocenić ilość zębów oraz ich typ, a także zwrócić uwagę na obecność kamienia nazębnego, stan dziąseł oraz ewentualne problemy stomatologiczne.
Kocięta, podobnie jak większość ssaków, przychodzą na świat bez zębów. Pomiędzy 2, a 3 tygodniem życia wyrzynają im się siekacze, następnie kły (3-4 tydzień), a jako ostatnie pojawiają się przedtrzonowe (4-6 tydzień). Około 8 tygodnia życia maluch ma już cały komplet mlecznych zębów, które wymieni na stałe dopiero w wieku 4 miesięcy. Półroczny kot powinien mieć 30 zębów, 16 w górnej szczęce oraz 14 w żuchwie.
Wiek kota, a stan uzębienia
Oczywiście ilość zębów to nie jedyne kryterium oceny kociego wieku. Powinniśmy zwrócić uwagę również na barwę uzębienia, obecność osadu i kamienia nazębnego oraz ogólną kondycję zębów i dziąseł. Tylko młode, mniej więcej roczne mruczki cieszą się czystymi, śnieżnobiałymi zębami. Gdy zwierzak ukończy 2 rok życia pojawiają się pierwsze zażółcenia, naloty i kamień nazębny. Z czasem osadu przybywa coraz więcej, a u około pięcioletnich zwierzaków widać już pierwsze ślady zużycia na tylnych zębach. Wtedy też często zaczynają się problemy z dziąsłami, zaczerwienienia i zapalenia objawiające się, między innymi nieprzyjemnym oddechem. Dziesięcioletnim mruczkom zwykle brakuje już kilku zębów, a te które pozostały pokrywa gruba warstwa kamienia.
Wiek kota a wygląd zewnętrzny
Nie tylko stan uzębienia, ale również wygląd zewnętrzny zwierzaka może pomóc nam oszacować jego wiek, przynajmniej w przybliżeniu. Mijające lata odbijają się chociażby na kociej sierści. U kociąt jest ona krótka, gęsta i bardzo puszysta, koci młodzieńcy szczycą się miękką i gładką sierścią, a futro seniorów staje się szorstkie, matowe i nierówne. A co z siwizną? Kotom raczej nie zdarza się, by kompletnie osiwieć. Oznaki starości są zwykle bardziej subtelne, a siwe włosy pojawiają się tylko gdzieniegdzie.
Na co poza sierścią pupila warto zwrócić uwagę? Choćby na jego pazury. Starsze koty, które ukończyły co najmniej 10 lat, mają przesuszone i kruche szpony. Ich pazury mogą się też łamać i przerastać. Oceniając stan kocich pazurów warto zerknąć także na poduszeczki łap. U starych kotów będą one szorstkie, a czasem spękane.
Wiek mruczka można określić również na podstawie wyglądu jego skóry i ilości tkanki tłuszczowej. Młode koty mają sprężystą skórę i wyraźnie zarysowane pod nią mięśnie. Wraz z wiekiem zwierzaki stają się mniej aktywne fizycznie, zwalnia ich metabolizm, wiec przybierają na wadze. Ich skóra traci elastyczność, staje wiotka i obwisła.
Wiek kota, a kondycja i aktywność
Małe kocięta to prawdziwe wulkany energii, zawsze skore do psot i harców. Ciekawskie maluchy zajrzą w każdy kąt mieszkania, wszędzie znajdą coś interesującego i dobrego do zabawy. Starsze koty stają się spokojniejsze i bardziej stateczne. Wciąż lubią się bawić, ale wraz z wiekiem coraz więcej czasu poświęcają drzemce i odpoczynkowi. Spadek aktywności wiąże się między innymi z przyrostem wagi. U kocich seniorów często rozwijają się także zapalenia stawów. Zwierzaki mogą poruszać się na usztywnionych łapach i unikać skakania.
U starszych kotów zmienia się także szybkość reagowania na bodźce zewnętrzne. Dzieje się tak za sprawą pogorszenia percepcji i funkcjonowania niektórych zmysłów, na przykład wzroku czy słuchu.
Pamiętajmy, że na wygląd i kondycję zwierzaka ma wpływ wiele czynników. Dzięki prawidłowemu żywieniu i pielęgnacji nawet stary kot może cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.
↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz