Dlaczego sierść psa brzydko pachnie?
Mieszkając pod jednym dachem z czworonogiem, przyzwyczajamy się do jego naturalnego zapachu i z czasem przestajemy go zauważać. Zupełnie inaczej jest w przypadku odwiedzających nas gości, którzy z miejsca wyczuwają charakterystyczną psią woń pozostawioną na dywanach czy tapicerkach mebli. My sami zwykle zauważamy ją dopiero, gdy stanie się intensywniejsza i bardziej drażniąca.
Źródłem tej charakterystycznej woni jest mieszanka kurzu i wydzieliny gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze psa. Tłuszcz stanowi naturalną barierę ochronną skóry zwierzaka, a jego zapach staje się silniejszy, na przykład, gdy pies zmoknie na deszczu. Niektórym właścicielom ten zapach w ogóle nie przeszkadza, dla innych jest wprost nie do zniesienia. Na szczęście łatwo sobie z nim poradzić. Odpowiednia pielęgnacja psiej skóry i sierści powinna załatwić sprawę.
Zdarza się jednak, że nieprzyjemny zapach jest objawem kłopotów zdrowotnych. Przykrą woń skóry i sierści czworonoga powodują miedzy innymi zapalenia i infekcje skóry lub uszu, grzybica, nużyca oraz świerzb. W takim wypadku warto przyjrzeć się skórze pupila w poszukiwaniu zaczerwienień, ran lub podrażnień.
Jak pozbyć się zapachu psa z mieszkania?
Jeśli nasz pupil jest zdrowy i zadbany, a mimo to jego zapach wciąż nam przeszkadza, możemy podjąć pewne kroki, by zneutralizować drażniącą woń. Regularnie porządki, pranie i odkurzanie to absolutna podstawa walki z natrętnym psim zapachem. Niestety samo sprzątnie może nie wystarczyć, dlatego warto sięgnąć po specjalne preparaty, które doskonale radzą sobie z usunięciem woni psiej sierści z mebli i tapicerek.
Neutralizatory zapachu psa zawierają szczepy bakterii, mikroorganizmy oraz enzymy maskujące nieprzyjemne zapachy. Środki, o których mowa dostępne są głównie w postaci sprayów, a niektóre z nich mają też właściwości odstraszające czworonogi. Aromat preparatów tego rodzaju jest przyjemny dla ludzi, a wręcz nieznośny dla zwierzaków. Warto użyć go, gdy chcemy utrzymać pupila z dala od naszego ulubionego fotela, kanapy lub pościeli.
↓ NEUTRALIZATORY ZAPACHU PSA ↓
Domowe sposoby na psi zapach
Na froncie walki z nieprzyjemnym psim zapachem warto pamiętać także o tak niepozornych środkach, jak soda oczyszczona czy jabłkowy ocet. Oba produkty są tanie, łatwo dostępne i niezwykle skuteczne. Soda przyda nam się podczas czyszczenia dywanów i tapicerek, ponieważ dobrze absorbuje przykre zapachy. Wystarczy wymieszać sodę z niewielką ilością wody, następnie rozetrzeć na obiciach mebli i pozostawić tak na kilka godzin. Potem wszystko dokładnie odkurzamy. Sody oczyszczonej możemy użyć także na sucho, mieszając ją z suszonymi ziołami, na przykład lawendą. Z kolei do prania wszystkich tych rzeczy, na których pies postawił swój zapach warto dodać octu jabłkowego.
Profilaktyka i pielęgnacja psa
To przykre, ale najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu czworonogów jest zła dieta i brak odpowiedniej pielęgnacji. Woń zdrowego, zadbanego i czystego psa zwykle nie jest wyczuwalna, a przynajmniej nie na tyle, by mogła kogoś drażnić. Warto więc zapewnić pupilowi prawidłową, pełnowartościową dietę i przynajmniej od czasu do czasu porządnie go wykapać. Nie zapominajmy o systematycznym szczotkowaniu sierści i czyszczeniu uszu zwierzaka. Przydadzą się także gryzaki, które zredukują ilość kamienia nazębnego.
Legowisko dla psa
Zapach psa utrzymuje się przede wszystkim tam, gdzie zwierzak spędza najwięcej czasu. Jeśli pupil najchętniej drzemie na kanapie, to właśnie ona pierwsza przesiąknie jego zapachem. Najlepiej byłoby zatem, gdyby pies sypiał i wypoczywał na swoim własnym legowisku. W sklepach zoologicznych znajdziemy tak wiele różnorodnych posłań i legowisk dla psów, że nawet najbardziej wygodnicki czworonóg wybierze coś dla siebie. Warto już od małego zachęcać psa do odpoczywania we własnym legowisku. Jeżeli jednak mimo wszystko pupil woli drzemać na kanapie, możemy rozłożyć na niej kocyk, który łatwiej będzie wyprać.
↓ LEGOWISKA DLA PSA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
jesli chodzi o dywan to ważne jest często sprzatanie bo te kłaczki się kumulują ja moge polecić Roomba - sam mam model E5 i to sobie świetnie radzi z sierścią
OdpowiedzUsuńma te gumowe wałki, tak? bez problemu się je czyści z tej sierści? szczerze chciałąbym kupić sobie właśnie albo e5 albo i7 z bazą ale nie wiem jak z czyszczeniem wałków z sierści i włosów.
UsuńJa mam roombe 980, świetnie radzi sobie z sierścią. Nie wiem jak bym musiała czyścić dywan by wyglądał tak jak po odkurzanie przez roombe
OdpowiedzUsuńz kanapy to z zapachem nie miałam problemu, mam taki koc specjalny nie przemakalny, za to do dywanu to też kupiłam jakiś czas temu roomba
OdpowiedzUsuńU mnie super sposobem była kiedyś mokra rękawiczka, ale odkąd mąż do domu przyprowadził roombe mam z głowy sprzątanie sierści z dywanu
OdpowiedzUsuńCzęste sprzątanie... Mam irobota roomba i jeździ codziennie wieczorem :) zapachu i syfkow od zwierzaków nie ma
OdpowiedzUsuń