Jakie wartościowe składniki zawiera tran z dorsza?
Tran, czyli tłuszcz pozyskiwany z wątroby dorsza, nie bez powodu uznawany jest za produkt o szczególnej leczniczej mocy. Wystarczy bliżej poznać skład suplementu, by przekonać się, że to wyjątkowo zdrowa mikstura. Tran jest przede wszystkim niezwykle bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wśród nich na wyjątkową uwagę zasługują kwasy DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy), niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu organów, a ponadto wykazujące działanie przeciwzapalne. W psiej diecie często brakuje tych cennych składników, co niestety z czasem odbija się na zdrowiu, samopoczuciu, a nawet wyglądzie zwierzaków. Niebezpieczne bywają również zaburzone proporcje kwasów omega-6 i omega-3. Najlepiej, aby ich stosunek wynosił od 1:5 do 1:10. Niestety, zazwyczaj pożywienie dostarcza psiakom zbyt dużo kwasów omega-6. Tran pozwala zapobiec groźnym niedoborom i wyrównać zachwiane proporcje składników w diecie czworonoga. Co więcej, suplement ten może być też doskonałym źródłem witamin A i D, które oddziałują na układ immunologiczny, skórę, oczy czy kości.
Kiedy warto podawać psu tran z dorsza?
Tran może być wartościowym wzbogaceniem jadłospisu każdego psiaka. Bywają jednak sytuacje, w których jego dobroczynne działanie może skutecznie pomóc naszemu podopiecznemu uporać się z różnymi problemami. Suplement jest szczególnie wartościowy dla czworonożnych juniorów, jak i dla zwierzaków w podeszłym wieku. Kwas DHA, zawarty w tranie, ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu. Jego suplementacja może zatem zwiększyć sprawność intelektualną szczeniąt, ułatwić im poznawanie świata i naukę. Psim seniorom składniki tranu pozwolą za to na dłużej zachować pełne zdolności umysłowe. Nie bez znaczenia jest również wpływ kwasów omega-3 i witaminy A na układ immunologiczny. Olej z wątroby dorsza wzmocni ochronę organizmu przed chorobami – dlatego skorzystają z niego zwierzaki w okresie rekonwalescencji, przewlekle chore oraz te, których układ odpornościowy potrzebuje stymulacji (psiaki młode i w podeszłym wieku). Tran jest ponadto przydatny w profilaktyce przeciwnowotworowej i w przypadku problemów z układem krążenia. Warto zwrócić uwagę na jego właściwości przeciwzapalne. Suplement może ograniczyć przykre objawy alergii, zredukować świąd, wspomóc gojenie się ran. Witamina A odżywia ponadto skórę czworonogów i sprawia, że ich sierść staje się lśniąca. Dzięki niej psiaki nie powinny mieć też kłopotów ze wzrokiem. Tran może sprawdzić się również u zwierzaków podatnych na problemy ze stawami i cierpiących z powodu schorzeń reumatycznych. Będzie wartościowym wzbogaceniem menu czworonożnych sportowców lub psów pracujących. Dodatek witaminy D powoduje, że suplement wzmacnia również kości, przez co może odegrać ważną rolę w jadłospisie rosnących zwierzaków.
Na co zwrócić uwagę, wybierając tran z dorsza dla psa?
Każdy suplement musi być podawany z rozwagą i według zaleceń – w innym przypadku nie będzie mógł nigdy zadziałać prawidłowo. Zanim sięgniemy po tran dla psa, weźmy więc pod lupę dietę czworonoga i upewnijmy się, że specyfik nie doprowadzi do hiperwitaminozy lub nie zaburzy proporcji kwasów tłuszczowych. Jeśli stosujemy inne suplementy lub nasz pupil cierpi z powodu przewlekłych chorób, podawanie tranu warto skonsultować z weterynarzem. Pamiętajmy, że tran powinien być produktem całkowicie naturalnym, wybierzmy więc taki, który nie zawiera sztucznych dodatków. Niektóre preparaty oprócz oleju z wątroby dorsza zawierają też inne oleje (np. z krokosza barwierskiego), dzięki czemu zyskują szczególne dobroczynne właściwości. Najlepiej zdecydować się na tran dedykowany specjalnie zwierzakom. Suplementy dla ludzi często zawierają bowiem dodatki smakowe, których nie powinniśmy serwować naszym podopiecznym.
↓ TRAN Z DORSZA DLA PSA ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brzmi trochę śmiesznie, zwłaszcza, że psy w naturalnym środowisku doskonale obchodzą się bez tego, ale każde wzmocnienie zdrowia psiaka jest plusem, więc czemu nie. Przyjrzę się tej ofercie :)
OdpowiedzUsuń