Na co zwrócić uwagę, wybierając klatkę dla myszek?
Wybierając mieszkanko dla zwierzaka, zawsze warto starannie przyjrzeć się jego potrzebom. Choć mogłoby się wydawać, że myszki nie należą do zwierząt trudnych w utrzymaniu, nie powinniśmy nigdy lekceważyć ich specyficznych wymagań. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, gryzonie te potrzebują sporo miejsca do zabawy i swobodnego hasania. Minimalne rozmiary lokum dla nich to około 50 cm długości x 30 cm szerokości x 50 cm wysokości. Mieszkanko dla myszek powinno dawać też nam możliwość urozmaicenia przestrzeni poprzez zamontowanie dodatkowych akcesoriów. Gryzonie są dosyć skoczne i lubią się wspinać, dlatego trzeba pomyśleć o klatce, w której bez problemu stworzymy pięterka. Warto ponadto pamiętać, że mali podopieczni w naturze padają łupem drapieżników, dlatego łatwo ich przestraszyć. Klatka musi być dla nich bezpiecznym schronieniem i zapewniać możliwość odizolowania się od niepokojących bodźców. Trzeba też mieć na uwadze, że dla myszy nie ma rzeczy niemożliwych – potrafią przecisnąć się nawet przez wąską szczelinę, rozpracować zamknięcie klatki, czy wydrążyć dziurę w podłodze. Bardzo ważne jest zatem, aby rozstaw między prętami klatki był nie większy niż 0,6 cm. Należy ponadto sprawdzić, czy mieszkanko dla gryzonia zostało wykonane z solidnych materiałów, a wszystkie zamknięcia są wystarczająco szczelne. Klatka dla myszek powinna być dodatkowo łatwa w czyszczeniu i umożliwiać nam bezproblemowy dostęp do pupila. Myszy są dosyć wrażliwe na przegrzanie i wysoki poziom amoniaku w otoczeniu, dlatego ich mieszkanko musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.
Lokum trzeba jednak dopasować do wymagań konkretnych mieszkańców. Zastanówmy się, ile gryzoni zamierzamy mieć, jakiej płci i w jakim wieku. Myszy dobrze czują się w haremach (1 samiec i około 4-5 samic). Jeśli jednak nie planujemy hodowli, lepszym rozwiązaniem będzie utrzymywanie zwierzaków w parach jednopłciowych. W przypadku gdy zdecydujemy się na dwa samce, powinniśmy postarać się o większą klatkę niż dla dwóch samic. Aby między gryzoniami nie dochodziło do konfliktów, musimy zapewnić im wiele dróg ucieczki i swobodny dostęp do wszystkich akcesoriów z różnych stron klatki. Specjalnego mieszkanka potrzebują zazwyczaj starsi ulubieńcy. Lepsze dla nich, niż klatki piętrowe, będą te z dużą powierzchnią dna.
↓ KLATKA DLA MYSZEK ↓
Jaką klatkę wybrać dla myszek?
Myszki zasadniczo mogą być utrzymywane zarówno w klatkach z metalowymi prętami, akwariach i plastikowych pojemnikach. Wszystkie typy mysich rezydencji mają swoje wady i zalety. Najbardziej uniwersalne wydają się jednak metalowe klatki z plastikową kuwetą. Zapewniają one odpowiedni obieg powietrza, pozwalają na bezpośredni kontakt ze zwierzakiem znajdującym się wewnątrz, a dodatkowo dają pupilowi możliwość wspinaczki. Nie da się ukryć, że tych zalet nie posiada akwarium ani klatka wykonana w całości z plastiku. Jeśli jednak zadbamy o czystość i odpowiednie usytuowanie takich mieszkanek, nasi mali pupile mogą z powodzeniem w nich przebywać. Akwaria i plastikowe pojemniki ze szczelnymi pokrywami uniemożliwiają gryzoniom ucieczkę, zapobiegają wysypywaniu ściółki na zewnątrz i redukują odgłosy mysich harców. Wielu zwolenników mają też klatki wykonane z tworzywa sztucznego, posiadające dodatkowo metalowe elementy. W takich mieszkankach nie ma problemu z wentylacją, a gryzoń może do woli kopać w podłożu, bez ryzyka, że cała ściółka znajdzie się za chwilę na zewnątrz.
Gdzie ustawić klatkę dla myszy?
Miejsce, w którym ustawimy klatkę, musi z jednej strony umożliwiać łatwą obserwację zwierzaka, z drugiej zaś zapewniać pupilowi spokój. Unikajmy więc stawiania mysiego mieszkanka w pokojach gościnnych czy w domowych ciągach komunikacyjnych. Myszki są szczególnie aktywne w nocy, dlatego zastanówmy się, czy postawienie klatki w sypialni to na pewno dobry pomysł. Najlepiej, aby lokum zwierzaka stało w ustronnym, nienasłonecznionym miejscu, z dala od okien i kaloryferów.
Jak urządzić klatkę dla myszek?
Oprócz miseczki i poidełka, w klatce małego gryzonia nie może zabraknąć bezpiecznych schronień, miejsc odpoczynku, akcesoriów do zabawy i gryzienia. Myszki uwielbiają drewniane i kartonowe gadżety, które mogą podgryzać. Frajdę sprawia im również przemierzanie tuneli i wspinaczka. Dla małych podopiecznych warto zakupić ponadto drabinkę, bawełniany sznur i kołowrotek. Po pełnych wrażeń zabawach gryzonie chętnie zrelaksują się na wygodnym hamaku lub w spokoju utną sobie krótką drzemkę w swoim domku.
↓ WYPOSAŻENIE KLATKI MYSZEK ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz