Aby nasze akwarium prezentowało się dobrze, a rybom było w nim komfortowo, musimy koniecznie zainstalować w nim filtr. Im lepszy filtr, tym lepsza jest również jakość wody, co znacząco wpływa na warunki bytowe naszych pływających pupili.
Najlepiej sięgnąć po produkt sprawdzonej marki, której filtr przez długi czas będzie bezawaryjnie oczyszczać i napowietrzać wodę w naszym akwarium. Z pewnością warto zaufać tu największemu polskiemu producentowi sprzętu akwarystycznego jakim jest firma Aquael. Dziś akwaryści w wielu krajach na świecie korzystają z akcesoriów opatrzonych właśnie tym logo.
Po co nam filtr w akwarium?
Podstawowym zadaniem filtra jest oczyszczanie wody w akwarium, aby przebywające w nim ryby oraz inne organizmy miały odpowiednio przejrzystą i bogatą w tlen wodę. Każde akwarium wytwarza bowiem zbędne produkty, powstające jako efekt zachodzących w nim procesów. Nieoczyszczana woda robi się mętna albo wręcz żółtawa lub brązowawa i do tego zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Wodę zanieczyszcza przede wszystkim amoniak wydalany przez ryby, ale negatywnie wpływają też gnijące resztki niedojedzonego pokarmu, rozkładające się rośliny, a nawet zwykły kurz. W naturalnych, dużych zbiornikach woda oczyszcza się sama, w akwarium, nawet takim na całą ścianę, możliwości samooczyszczania są zdecydowanie mniejsze, dlatego raz na jakiś czas należy wymieniać część wody, stosować odmulacz i oczywiście zamontować na stałe filtr.
Sposoby oczyszczania wody i rodzaje filtrów do akwarium
Filtry dzielimy zasadniczo na te mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Filtr mechaniczny oczyszcza wodę z fizycznych zanieczyszczeń, dzięki specjalnemu wkładowi, na który składa się zazwyczaj wata, nylon albo fizelina. Filtr chemiczny, jak sama nazwa wskazuje, oczyszcza wodę w sposób chemiczny albo detoksykacyjny. Zawiera zazwyczaj aktywny węgiel albo uwodnione krzemiany. Taki filtr może także zmiękczyć wodę, obniżyć poziom pH, a nawet uwalniać hormony lub witaminy. Filtr biologiczny, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, tylko neutralizuje substancje toksyczne, zamiast je usuwać. Zawiera bakterie nitryfikacyjne, które zmieniają szkodliwe azotyny w nietoksyczne azotany. Drugi podział filtrów opiera się bardziej na ich wyglądzie i sposobie zamontowania sprzętu w akwarium. Wyróżniamy filtry wewnętrzne, zewnętrzne (kubełkowe, kanistrowe lub kaskadowe) oraz podżwirowe.
Zalety wewnętrznego filtra do akwarium
Filtry wewnętrzne są popularne i lubiane przez właścicieli akwariów. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się go w środku akwarium, najczęściej za pomocą przyssawek, które pomagają przytwierdzić sprzęt do szyby. Filtry tego typu mogą przeprowadzać filtrację biologiczną, mechaniczną, jak i chemiczną. Wewnątrz zawierają kawałek gąbki lub specjalną watę. Produkty tego typu są bardzo korzystne, ponieważ pobierają mało energii, nie są zbyt drogie i doskonale sprawdzają się w przypadku filtracji mechanicznej. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na umieszczenie produktu w środku akwarium, zabierze on trochę miejsca jego mieszkańcom, więc warto przemyśleć kupienie nieco większego zbiornika. Filtr zwiera też niezbyt dużo miejsca na same wkłady. Potrzebuje oczyszczania i konserwacji, ale jeśli odpowiednio o niego zadbamy, będzie działał i służył nam przez długi czas.
Wewnętrzne filtry akwariowe Aquael
Firma ta oferuje kilka linii filtrów wewnętrznych. Są to Fan, Turbo oraz filtr Aquael Pat Mini. Filtry Fan oczyszczają oraz napowietrzają wodę w akwarium. Mają specjalnie dobraną i umieszczoną gąbkę, dzięki czemu są odporne na zabrudzenia i nie trzeba ich często czyścić. Pracują cicho i zużywają mało energii, a dodatkowo mogą pracować nawet w bardzo płytkiej wodzie. Mamy także możliwość regulowania wydajności bez potrzeby zanurzania rąk w wodzie, ponieważ pokrętło sterujące może znajdować się nad jej powierzchnią. Model Aquael Turbo zapewnia z kolei filtrację podwójną: zarówno mechaniczną, jak i biologiczną. Filtr cicho pracuje i zużywa niewiele energii. Możemy w nim również wykorzystać wkłady do filtracji chemicznej. Przyssawki urządzenia wyposażono w system amortyzujący, dzięki czemu drgania nie przenoszą się na ścianki akwarium. Filtr można ponadto montować w kilku konfiguracjach, zaś zestaw bazowy zawiera pojemnik, wypełnienie i gąbkę. Model Aquael Pat Mini, powstał z myślą o małych akwariach słodkowodnych. Całość składa się z małej głowicy oraz gąbki filtracyjnej. Cechą tego modelu jest także bardzo wysoka wydajność przy minimalnym zużyciu energii. Wszystkie opisane wyżej filtry występują ponadto w kilku rozmiarach, aby każdy zdołał dopasować je do swojego akwarium.
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: stock.adobe.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz