Myszoskoczki to gryzonie wyjątkowo sympatyczne, a przy tym niezbyt wymagające. Ich hodowla nie sprawia większych trudności, a żywienie na pewno nie zrujnuje naszej kieszeni. Jednym z głównych składników diety myszoskoczka, poza ziarnami i nasionami, powinny być suszone zioła. Dziś podpowiemy, które z nich będą najlepsze dla gryzonia i dlaczego tak naprawdę warto je podawać.
Co powinien jeść myszoskoczek?
Podstawą jadłospisu myszoskoczka powinny być różnego rodzaju zboża, nasiona oraz pestki. Najlepiej kupować je w sklepie zoologicznym, w postaci gotowych mieszanek wieloskładnikowych lub tak zwanych granulatów. Pokarmy tego rodzaju zawierają nasiona rozmaitych zbóż, ziół i traw, więc dostarczają gryzoniowi wielu niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Co ponadto?
Myszoskoczka w warunkach domowych możemy karmić także różnego rodzaju owocami i warzywami. Najbardziej zasmakują mu jabłka, marchewki, winogrona, gruszki, arbuzy, a także brokuły, kalafior, pietruszka oraz seler. Pamiętajmy tylko, że ze względu na większą zawartość węglowodanów nie należy serwować ich zbyt często.
Gryzonie w warunkach naturalnych chętnie żywią się także rozmaitymi ziołami i roślinami. Ciekawym urozmaiceniem w ich diecie będzie także sianko, a także gałązki wierzby lub brzozy, na których gryzoń będzie ścierał swoje zęby.
↓ SIANO DLA MYSZOSKOCZKA ↓
Zioła w diecie myszoskoczka
Suszone zioła i rośliny odgrywają niezwykle istotną rolę w jadłospisie naszych gryzoni. Produkty tego rodzaju są przede wszystkim bogatym źródłem rozmaitych witamin oraz składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i narządów wewnętrznych. Za pomocą wielu z nich możemy skutecznie zwalczyć choroby czy dolegliwości, z jakimi niekiedy borykają się myszoskoczki. Odpowiednie zioła potrafią wspomóc trawienie i wyregulować pracę układu pokarmowego, wzmocnić odporność gryzonia, poprawić kondycję jego skóry i sierści, a także załagodzić niektóre stany zapalne. Twarde gałązki suszonych ziół to także remedium na stale rosnące zęby gryzonia oraz najlepsza recepta na stres czy nudę.
Jakie zioła podawać moszkoszoczkom?
W jadłospisie myszoskoczka powinna zagościć przede wszystkim babka lancetowata. Roślina ta znana jest z właściwości regulujących procesy trawienne, ponadto działa oczyszczająco na drogi oddechowe i zawiera sporą dawkę witaminy C. Na liście ziół odpowiednich dla gryzonia znajduje się także krwawnik. Jest to ziele hamujące krwawienia w przewodzie pokarmowym, regulujące trawienie oraz niwelujące stany zapalne gardła i jamy ustnej. Myszkoskoczkom warto podawać także pokrzywę i rumianek. Ta pierwsza zawiera dużo cennych witamin, takich jak C, K oraz B2, działa moczopędnie, obniża poziom cukru we krwi, ponadto łagodzi problemy gastryczne i wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Rumianek z kolei to zioło działające przeciwzapalnie oraz przeciwskurczowo na przewód trawienny. Gryzoniowi powinna posmakować także mięsa. Jej liście wskazane są zwłaszcza przy problemach trawiennych, skurczach żołądka oraz kolce jelitowej.
Skąd wziąć zioła dla myszoskocznka?
Zioła dla myszoskoczka kupimy w sklepach zoologicznych. Znajdziemy tam gotowe mieszanki jedno lub wieloskładnikowe, które na pewno przypadną gryzoniowi do gustu. Porządne produkty tego rodzaju są całkowicie naturalnie, nie zawierają żadnych sztucznych dodatków ani barwników. Do ich wytworzenia używa się wyłącznie nieprzetworzonych surowców roślinnych, suszonych tak, aby nie utraciły swoich cennych właściwości odżywczych i leczniczych. Ich skład odpowiada potrzebom i upodobaniom konkretnych gatunków gryzoni, więc wybierając mieszankę warto upewnić się, że wybieramy właśnie tę przeznaczoną dla myszoskoczka.
Jeśli mamy kawałek własnego ogrodu lub działkę, możemy sami zasadzić odpowiednie zioła dla myszoskoczka, zebrać je latem i zasuszyć. Tak przygotowane mogą nadawać się do spożycia nawet przez kilkanaście miesięcy.
↓ ZIOŁA DLA MYSZOSKOCZKA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © allocricetulus — stock.adobe.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz