Owoce w diecie psa
Owoce w diecie psów pełnią funkcję pokarmów uzupełniających. Ich zawartość w menu czworonogów powinna wynosić około 5%. Dzięki owocom można w łatwy sposób urozmaicić jadłospis zwierzaków, umożliwić im realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych, uatrakcyjnić ich codzienne posiłki. Chrupanie twardych roślinnych przekąsek pozwala zaspokoić czworonogom potrzebę gryzienia i wspomaga pielęgnację uzębienia. Podawanie psu owoców o różnych formach, kształtach, teksturach i rozmiarach doskonale stymuluje wszystkie zmysły.
Owoce stanowią zdrowe wzbogacenie psiego menu. Dostarczają czworonogom cennych witamin, minerałów i substancji bioaktywnych (np. polifenoli, prebiotyków, fitosteroli). Zawarte w nich składniki chronią przed wolnymi rodnikami, opóźniają procesy starzenia, wspomagają profilaktykę chorób cywilizacyjnych (np. nowotworów, chorób układu krążenia, chorób neurodegeneracyjnych). Wiele owoców odznacza się wysoką zawartością błonnika, dzięki czemu reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego, przeciwdziała zaparciom i biegunkom, wydłuża uczucie sytości i ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi. Soczyste roślinne przekąski są dla psiaków także źródłem wody. Doskonale sprawdzają się więc w czasie upalnych dni. Niskokaloryczne owoce można z powodzeniem podawać nawet psom z tendencją do tycia. Niektóre owoce znajdują ponadto zastosowanie w terapii psich schorzeń, np. żurawina wspomaga leczenie infekcji układu moczowego.
W jaki sposób podawać owoce psu?
Owoce możemy włączyć do diety psa na różne sposoby. Nadają się one do stosowania jako przekąski między posiłkami, dodatki do dań mięsnych i składniki do przygotowania przysmaków (np. ciasteczek) dla pupili. Mogą być serwowane nie tylko w formie surowej, ale również suszonej czy gotowanej.
Owoce, które chcemy podać psu, powinny być w pełni dojrzałe i świeże. Należy pozyskiwać je wyłącznie z zaufanych źródeł. Psu nigdy nie powinniśmy oferować owoców razem z pestkami czy liśćmi – często są one toksyczne. Przed podaniem pupilowi surowych owoców należy je dokładnie oczyścić i obrać ze skórki. Warto też je rozdrobnić (np. zetrzeć na tarce) – będą wtedy łatwiejsze do strawienia. Wrażliwym zwierzakom najlepiej serwować owoce po obróbce cieplnej. Warto zadbać o atrakcyjny sposób podania owocowych przysmaków. Psiak będzie zachwycony, jeśli podamy mu owoce w różnych formach (np. w plasterkach, kawałkach, w postaci musów).
Jeśli nie chcemy samodzielnie komponować diety zwierzaka, możemy sięgnąć po gotowe przekąski lub karmy z owocami dla psa. Tego typu produkty znajdziemy wśród karm biologicznych czy holistycznych.
Najlepsze owoce dla psa
Dietę psa z powodzeniem możemy wzbogacić wieloma popularnymi owocami. Bez obaw możemy podawać psu jabłka. Są one dobrym źródłem błonnika, witamin C i z grupy B. Ich serwowanie może pomóc psu uporać się z zaparciami. Za sprawą chrupiącej tekstury jabłka mogą być dla czworonogów świetnymi przekąskami do gryzienia. Przed ich podaniem należy jednak dokładnie usunąć pestki – są one szkodliwe dla czworonogów.
Psy mogą jeść jagody, borówki, jeżyny i maliny. Owoce te, za sprawą antocyjanów, mają silne działanie przeciwutleniające. Wpływają też bardzo korzystnie na wzrok.
W czasie upalnych dni warto podawać psu owoce bogate w wodę, np. gruszki, arbuzy, melony.
Bardzo wartościowym owocem dla naszego pupila będzie także żurawia. Stanowi ona świetne źródło witamin (B1, B2, B6, C, E), minerałów (potasu, fosfor, wapnia, magnezu, żelaza) oraz flawonoidów. Dzięki proantocyjanidynom żurawina ogranicza rozwój bakterii w drogach moczowych.
Czy pies może jeść banany?
Banany nie bez powodu wzbudzają szczególne zainteresowanie czworonogów. Są one miękkie i słodkie, przez co idealnie trafiają w psi gust. Czy psy mogą jeść banany? Owoce te z całą pewnością należą do nietoksycznych dla czworonogów. Banany są dla psów źródłem witamin C, B6, A, magnezu i potasu. Z ich jedzeniem nie będą miały problemu nawet psy z chorobami stomatologicznymi. Nie ma więc przeszkód, by od czasu do czasu uraczyć nimi domowych pupili. Warto jednak pamiętać, że banany odznaczają się wysoką kalorycznością (95 kcal / 100 g). Mają wysoki indeks glikemiczny, przez co powodują gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi. Cechuje je też niska strawność, dlatego mogą wywołać u zwierzaków dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Z tego względu banany można podawać psu tylko w ograniczonej ilości. Należy stosować je raczej jako okazjonalny przysmak niż stały element diety pupila. Z podawania psu bananów lepiej całkowicie zrezygnować, jeżeli nasz podopieczny ma wrażliwy przewód pokarmowy, wykazuje tendencję do nadmiernego przybierania na wadze lub cierpi z powodu cukrzycy.
Jakich owoców nie podawać psu?
Nie wszystkie owoce sprawdzą się w roli psich przekąsek. Psom nie powinniśmy podawać winogron. Ich spożycie prowadzi do zatrucia, objawiającego się biegunkami, wymiotami i bólami brzucha. Zatrucie winogronami może być przyczyną niewydolności nerek.
Do owoców szkodliwych dla psów należy także awokado. Znajdujący w jego owocach i liściach persin jest dla czworonogów bardzo niebezpieczny.
Lepiej unikać podawania psu cytrusów (pomarańczy czy mandarynek). Są one bogate w olejki eteryczne, które podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego. Spożyte w większych ilościach mogą wywołać biegunki i wymioty.
Z dużą ostrożnością trzeba podchodzić do podawania psu śliwek, brzoskwiń, czereśni, moreli i wiśni. Zjedzenie ich wraz z pestkami może doprowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego. Poważnym zagrożeniem jest też możliwość zatrucia się psiaka związkami cyjanogennymi znajdującymi się w pestkach. Blokują one proces oddychania komórkowego i prowadzą do zatrucia objawiającego się ślinotokiem, wymiotami, drgawkami, zaburzeniami rytmu serca, trudnościami w oddychaniu.
↓ KARMA DLA PSA Z DODATKIEM BANANÓW ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz